
pětidenní didaktický cyklus, po–pá; cena: 0 Kč
Na přednášky je vstup volný. Současně je ale cyklus jako celek akreditován v rámci systému DVPP. Pokud chcete obdržet po jeho absolvování osvědčení, pak se na cyklus musíte zaregistrovat předem. Na cyklus je v rámci festivalové registrace pohlíženo jako na didaktickou dílnu. Docházka registrovaných účastníků bude kontrolována. Účastníci festivalu přijíždějící přes EXOD měli možnost se na cyklus registrovat v rámci svého přihlašování, nemusejí se tedy registrovat podruhé. Neregistrovaným posluchačům nemůže být osvědčení vydáno.
obsah cyklu:
Hlas a co všechno s ním umíme
pondělí 3. července, doc. Skarnitzl
Hlas používáme jako bohatý nástroj, často aniž bychom si toho byli vědomi. Přednáška představí plasticitu řečové produkce, která nám umožňuje vyjadřovat širokou paletu komunikačních funkcí, na úrovni hlasu v nejširším slova smyslu, od melodie přes specifická nastavení hlasivkového kmitání po modifikace v ústní a nosní dutině. V přednášce se budeme věnovat i perspektivě posluchače a tomu, co všechno můžeme z hlasu o mluvčím vyčíst – a nakolik je to přesné.
Mluvená čeština a její stylizace v současných literárních textech
úterý 4. července, prof. Hoffmannová
Při stylizaci mluvenosti v uměleckých textech musí autoři věnovat pozornost volbě variety (obecná čeština, nářečí, slang aj.) a výběru prostředků z roviny hláskoslovné, tvaroslovné, lexikální (expresivní výrazy, vulgarismy), syntaktické, i prostředků výstavby textu, zvláště dialogu. V přednášce to bude předvedeno na ukázkách z děl prozaických (E. Hakl, P. Hůlová, A. Bajaja ad.), básnických (J. Krchovský, K. Škrabal) i dramatických (P. Zelenka, D. Drábek, P. Kolečko).
Řeč na jevišti, řeč z jeviště
středa 5. července, prof. Palková
Řeč na jevišti má mnoho podob, řeč oslovující diváka v hledišti má více funkcí. Společným přáním těch, kteří stojí na jevišti a těch, kteří z hlediště sledují výsledek jejich snažení, obvykle bývá, aby se ony dvě dimenze, které teprve dohromady tvoří divadlo, navzájem neminuly. Třetí stranou je ovšem jazyk jako veličina s vlastní hodnotou. Přednáška chce připomenout některé z otázek, které vznikají při pohledu na současnou mluvu na jevišti, na pozadí některých inscenací a stavu češtiny.
Slovo psané, slovo mluvené. Sto let rozhlasové literární tradice
čtvrtek 6. července, dr. Bojda
Rozhlas je od svého založení spojen s literaturou, adaptace literárních děl patří už sto let k posluchačsky nejoblíbenějším součástem rozhlasového vysílání. Příspěvek reflektuje tradici rozhlasového uvádění literárních adaptací, a to zejména s ohledem na dramatizace prozaické literatury. V základních obrysech bude stanoven dramaturgický a inscenační vývoj rozhlasových adaptací, příklady a ukázky umožní sledovat tvůrčí práci klíčových režisérů, rozdílné metody zvukového ozvláštnění textové předlohy, ale i vývoj stylu herecké interpretace.
Původní česká rozhlasová hra
pátek 7. července, dr. Schulzová
První část přednášky se zaměřuje na nejvýznamnější původní české rozhlasové hry 20. století a na vybraných dílech ukazuje specifika žánru: František Kožík – Cristobal Colón (30. léta), Ludvík Aškenazy – Bylo to na váš účet (60. léta), Daniela Fischerová – Velká vteřina (90. léta). Druhá část se věnuje současné podobě rozhlasové hry, zejména dramatickým podcastům. Součástí přednášky jsou zvukové ukázky.