Tvůrčí a didaktické dílny LXIX. ročníku
Dílny jsou již neodmyslitelnou součástí festivalového dění. Letos jsme pro vás připravili 10 celotýdenních pro dospělé, pět vícedenních a jednu odpolední jednodenní. Zkrátka nepřijdou ani děti se 6 celotýdenními dopoledními dílnami a jednou odpolední. Vybrat si můžete z dílen tvůrčích i didaktických, čekají na vás i formáty exkluzivní pro 69. ročník!
V případě, že chcete na festivalu pobýt celý týden, máte možnost si zajistit účast na jedné celotýdenní dopolední dílně (pondělí až pátek) s časovou dotací 3,5 h denně. Tu lze kombinovat s celotýdenním podvečerním sborem (1,5 h). Možné kombinace kratších dílen jsou popsány níže.
Dílny pro dospělé probíhají v čase 9.15 – 12.45. Což vylučuje osobní účast na přednáškách a vernisážích. Přednášky bude možné zpětně zhlédnout prostřednictvím záznamů na našem webu. Na případné změně časového režimu dílny je možné se domluvit na nedělním úvodním dílenském setkání ve shodě s ostatními účastnicemi a účastníky dílny.
Pro kratší pobyt na festivalu si lze zvolit z dopoledních dílen (4 h denně). Ty se konají v podobné časy jako celotýdenní dílny. Možné kombinace shrnuje schéma výše, z každé barevné skupiny je možné se účastnit nanejvýš jedné dílny.
Jednodenní odpolední didaktická dílna začíná v 16.00, v čase besedy a účast na ni je zdarma. Sbor začíná s ostatními dílnami nedělní schůzkou a pak zkouší denně od 17.00 do 18.30.
Závěrečný páteční večer a sobotní dopoledne je tradičně věnováno vhledu do tvůrčí práce jednotlivých dílen skrze platformu nazvanou Jarmark dílen. Pořad probíhá např. formou jevištního výstupu, prezentace vzniklých děl nebo krátké demonstrace způsobu práce dané dílny. V sobotu dopoledne prezentují svou práci dílny dětské.
Dětské dílny probíhají od pondělí do pátku v čase 9.00 – 13.00. Úvodní setkání dětí a rodičů s lektory a lektorkami se uskuteční před prvním dílenským dopolednem, tzn. v pondělí od 8.30. Dětské dílny jsou uzpůsobené tomu, aby se v jejich průběhu mohli rodiče buď sami zúčastnit některé z dílen pro dospělé (zpravidla konaných v čase 9.15 – 12.45), přednášky, případně se mohli volně věnovat jinému festivalovému dění. Svoje celotýdenní snažení děti prezentují v rámci tradičního Jarmarku dílen v sobotu dopoledne.
Vedle hlavních celotýdenních dopoledních dílen je možné děti přihlásit také do odpolední hudebně-výtvarné dílny. Ta se může hodit jednak rodičům, kteří se chtějí účastnit zkoušek sboru (cca od 16.30 do 18.45). Tak i rodičům, kteří mají zájem o samostatnou návštěvu odpolední besedy, vycházky a nebo odpolední dílny. V takovém případě zakoupí dětem vstupné na dětský pořad (od 16 hodin) a dítě předají lektorkám dětské dílny už na začátku dětského pořadu. Účastnit se mohou děti jak po celý týden, tak pouze ve vybrané dny.
Pro studující jsme připravili zvýhodněný studentský balíček (jedna celotýdenní dílna, permanentka, nízkorozpočtové ubytování) za 3000 Kč. Zvýhodněnou cenu je možné uplatnit také samostatně na celotýdenní dílny, které ji mají v popisu uvedenou. V obou případech stačí prokázat studium v aktuálním akademickém roce.
Registrace do dílen bude možná od 1. dubna primárně skrze registrační formulář, kde si budete moci vyřešit i ubytování a další náležitosti nezbytné pro pobyt na festivalu. Na místě bude možné se ještě přihlásit na dílny, které nebudou plně obsazeny. S přihlašováním nicméně neotálejte, neboť dílny s nízkým zájmem budeme nuceni na konci května zrušit!
Ať už dorazíte v jakoukoliv chvíli, nejlépe uděláte, pokud nejprve zajdete právě na zahradu Šrámkova domu, kde vás v informačním stánku naše delegátky zaregistrují a sdělí vám navazující informace spojené s povahou vašeho pobytu na festivalu.
Pokud se plánujete zúčastnit celotýdenní dílny (kromě dílny učitelské, která má jiný režim), váš příjezd je očekáván nejpozději v neděli dopoledne do 11 hodin, kdy proběhne organizační schůzka. Dětských dílen se nedělní schůzka netýká, jejich úvodní setkání se uskuteční na zahradě až v pondělí v 8.30. Obdobně se schůzka netýká ani dvou- a třídenních dílen.

Dílna uměleckého přednesu
Tradiční dílna zaměřená na interpretační práci s poezií nebo prózou – nikoliv však dramatickým monologem. Účastník se v maximálně pětičlenné skupině bude nořit do sfér rozboru, výkladu, prokreslování představ, prožití, hledání interpretačního klíče, zkoušení, hlasových improvizací, pokusů, omylů, boje s pamětí, nových výkladů, dalšího zkoumání…

Nová slova pro antropocén
Jednodenní (čtvrteční) odpolední dílna. Přispějte k tvorbě nových českých slov pro budoucnost, od ekologického zapomínání až po nové výrazy ve školství, lesnictví či komunikaci naděje.

Mapování příběhů: cesta interpretace a kritiky
Dílna se zaměří na analýzu textů, které reflektují různé podoby cest, a na psaní vlastní recenze.

Stand up aneb potrápit se (s) humorem
Dílna autorské tvorby standupových vystoupení. Praktikování humoru i uvažování o něm.

Psaní jako nutnost a hra
V krátkých hravých cvičeních si vyzkoušíme různé typy vypravěčů, vyprávěcích forem i žánrů.

Dílna rozhlasové tvorby: Festival očima reportérů
Staňte se rozhlasovým reportérem na Šrámkově Sobotce.

Mluv hlasem
Hlas je víc než jen prostředek sebevyjádření – sám o sobě je sdělením, odráží naši osobnost i prožívání. V této dílně budeme objevovat jeho možnosti, prohlubovat jeho vnímání a hledat nové cesty, jak jej využívat. Tělem, dechem, hlasem, mluvou.

Na cestě k autorovi, postavě a obrazu. Dílna překladu z angličtiny
Motiv cesty, chůze putování budeme sledovat v úryvcích dosud nepřeloženého románu James Percivala Everetta nebo v poezii Philipa Larkina. A obojí si zkusíme přeložit.

Dílna německého překladu
Překladatelská dílna bude zaměřena na intenzivní práci s německy psanými texty, které budeme překládat do češtiny.

Scénické čtení ve škole aneb scénické čtení není jen čtení
Třídenní (st – pá) dopolední didaktická dílna. Podoby, možnosti a zádrhele scénického čtení na školách.

Čeští spisovatelé ve službě vlasti a národu ve 20. století aneb Boříme, tvoříme, bráníme a budujeme
Dvoudenní (st – čt) dopolední dílna představí aktivity čs. spisovatelů v letech 1895 – 1956, jež spoluutvářely společensko-politický vývoj 20. století.

Nakladatelská rozcvička
Dvoudenní (po – út) dopolední didaktická dílna. Příprava knihy k vydání je během na dlouhou trať. Jak dostat rukopis do formy, aby v cíli zazářil a nedošel mu dech?

Škola a text
Dvoudenní (po – út) dopolední pracovní dílna se bude věnovat způsobům rozvoje funkční recepce textu (čtení a naslouchání) a produkce textu (psaní a mluvení), včetně hodnocení, na 2. stupni ZŠ a na SŠ.

Učitelův průvodce světovou literaturou
Třídenní (st – pá) dopolední didaktická dílna představí několik cest pro učitele, jak přiblížit studentům současný svět skrz literaturu, kdy namísto předávání petrifikovaných poznatků a utváření správných postojů vytvoříme prostor pro objevování světa a tříbení názorů na něj.

Koláž a příběh (též pro rodiče s dětmi)
Tvorba originální kolážové knihy. Budeme pracovat s příběhy neobvyklým způsobem – s nůžkami v ruce.

Porozumět – vyslovit aneb interpretační dílna pro děti (12 – 15 let)
Porozumět textu, hledat způsoby interpretace, vyslovit se vším všudy, naslouchat a slyšet.

Chtěl jsem být lovec mamutů nebo Pipi Dlouhá punčocha (12 – 15 let)
Lehce divadelní dílna, ve které hru a hraní budou inspirovat knížky, které máme nebo jsme měli rádi.

Rozhlasová dílna – jak na podcast? (od 14 let)
Festivalové dění očima náctiletých.

Jonáš spěchá domů (7 – 12 let)
Pojď s námi a medvědem najít cestu z bláta ven.

Cesta za blýskavým prasátkem – pohybově-dramatická dílna pro nejmenší (3 – 6 let)
Letošní dětská dílna vychází z knihy E. Staré a M. Matlovičové Chrochtík a Kvikalka, jejímž tématem je cesta za láskou, poznáním, dobrodružstvím a štěstím, o kterém možná ani nevíme.

Cesta z města: dětská výtvarně-hudební dílnička (3 – 9 let)
V dílničce si budeme hrát s barvou a prostorem, povíme si o tom, jak různě se dá putovat světem a kam se taky dá dojít. Dílna bude probíhat ve stejném čase jako zkoušky sboru a děti ji mohou navštěvovat celý týden nebo jen zvolené dny.

Dílna sborového zpěvu
Hudební setkávání se zdravou ambicí s repertoárem sestaveným z lidové poezie, v němž se objevují sbory, voicebandy i sóla. Tradičně nevynecháme také jazzové, rockové i spirituálové písně.

Wyjel jsem rano z qartíru…
Vzhůru na cestu do pouště i buše, na dobrodružnou expedici kolem tichého pokoje vlastní duše či na objevitelskou výpravu s císařským poselstvem přes moře jak hrabě Heřman Černín z Chudenic!