Proč zní?
„Skutečně nevím o krásnějším úkolu nežli objevovat nádherné tajemství rodné řeči, které uzrálo v hlubině věků, jako krystaly zrají v hlubinách země, ukázat jejich čarovný lesk, objevit jejich barvu a zvuk…,“ zaznělo při zahájení X. Šrámkovy Sobotky na začátku šedesátých let minulého století. A čím také lépe vystihnout poslání tohoto festivalu, konajícího se v nevelkém městečku v Českém ráji, honosícího se nejen kvalitou pořadů, ale rovněž dlouhodobě nosnou tradicí?
Předzvěstí Šrámkovy Sobotky se stala v roce 1947 krajová přehlídka ochotnických souborů, iniciovaná a organizačně zajištěná soboteckým kulturním pracovníkem MUDr. Aloisem Kafkou. Pokusil se tak navázat na předválečnou tradici divadelních představení pořádaných zejména soboteckými studenty za účasti rodáka Fráni Šrámka. O deset let později došlo k založení vlastního festivalu – péčí družky zesnulého básníka Miloslavy Hrdličkové Šrámkové a jeho přátel, středoškolských profesorů Václava a Marie Hejnových a místní starostenky Drahomíry Bílkové Kyzivátové. Jmen zasloužilých osobností je mnoho, ale nejdůležitější byl cíl a prostředky, kterých ve svém snažení organizátoři a všichni aktivní i pasivní účastníci Šrámkových Sobotek využívali. Od počátků měli na zřeteli český jazyk, řeč (včetně kultury mluveného slova) a literaturu se zvláštním důrazem na poezii, podporovanou úctou a inspirací k slavnému rodáku Šrámkovi, ale i dalším krajovým literátům, mezi kterými nelze nezmínit například Václava Šolce.
K bádání nad krásou české řeči využíval festival zejména prezentaci literatury formou amatérských recitačních přehlídek, ale i účasti profesionálních divadel a komorních recitačních představení. Kromě „zábavné“ složky se nedílnou součástí ŠS staly od prvního ročníku samozřejmě přednášky, semináře, besedy a v pozdějších ročnících rovněž autorská čtení.
Festival však vytvářeli i sami účastníci. Po prvních ročnících naplněných především místními nadšenci a učiteli z blízkého okolí se festival otevřel „světu“ a jeho pravidelnými návštěvníky se stali pedagogové v rámci základny EXOD, vysokoškolští studenti, recitátoři a umělci – literáti, výtvarníci i hudebníci – přijíždějící z celé naší země. Později toto různorodé publikum doplnili mj. i knihovníci a studenti příbuzných vysokoškolských oborů, případně jiných oborů či středních škol. Toto rozhojnění divácké obce samozřejmě postupně obohatilo a rozvrstvilo celkový program festivalu o koncerty, výstavy a kulturu různých žánrů a orientovanou na rozmanité generace účastníků. Nejaktivnější složkou je pro účastníky dodnes práce v některé z interpretačních nebo autorských dílen.
Český jazyk a jeho „zkoumání“ by však mohlo probíhat i jinde, v jiném čase a za jiných podmínek. To, co však činí Šrámkovu Sobotku tím mimořádným festivalem, není jen jeho pravidelné více než šedesátileté konání na tomtéž místě v tentýž první týden v červenci, kdy učitelé, studenti a další návštěvníci zapomenou na každodenní starosti, sbalí zavazadla a odjedou do té „své“ Sobotky. Neopominutelným zdrojem je zde ten génius loci, se kterým se není možné setkat nikde jinde na světě. Génius loci, jenž vás provede po křivolakých stezkách inspirujících přírodních kulis Českého ráje, který vás povede s verši „básníka mládí“ Fráni Šrámka údolím Plakánek kolem Roubenky až na starobylý hrad Kost a který vám přinese zážitky z kraje, jenž zanechá v každém, kdo jím projde, svůj otisk. Pro každého, kdo sem jednou vstoupil, je Šrámkova Sobotka něčím specifickým, těžko popsatelným, a přitom vyzývajícím k stálým návratům. A každý si tu otázku „Proč zní?“ musí zodpovědět pro sebe sám. Jestli chcete poznat kouzlo festivalu, přijeďte a přesvědčte se sami.
Děkujeme
Naši partneři
Partnerem festivalu je národní středisko NIPOS.