Historie

Prohlédněte si průběh veškerého dění skrze ročníky, nebo si vyberte jeden konkrétní z níže uvedených. Těšít se můžete na audio nahrávky, videa a spoustu fotografií!

Atmosféra, kterou nikde jinde nenajdete

Fráňa Šrámek, narozený a pohřbený v Sobotce, byl po celý život v úzkém styku se svým rodištěm, které oslavil tak, jak bylo v českém básnictví oslaveno málokteré město mimo Prahu. 

Jeho družka Miloslava Hrdličková-Šrámková ve své závěti odkázala Městu Sobotce svůj dům čp. 3 na náměstí Míru v Sobotce s básníkovým archivem, pozůstalostí a autorskými právy. Město Sobotka se proto cítí povinno pečovat o kulturní odkaz a památku svého významného rodáka. K tomuto odkazu přispívá každoročním pořádáním festivalu Šrámkova Sobotka.

Konkrétní ročníky

63. Ročník

Na scénu!

Prohlédněte si průběh veškerého dění ročníku, které se tématicky točilo primárně kolem divadla!

62. Ročník

Čas v nás

Prohlédněte si průběh veškerého dění ročníku, které se tématicky točilo primárně kolem času!

Video

1965

9. ročník

Černobílé filmové záběry festivalu dochované v jeho dokumentaci vznikly v šedesátých letech minulého století, natočil je RNDr. Karel Samšiňák.
1982

26. ročník

V osmdesátých letech minulého století při festivalu filmoval Mgr. Petr Pfeifer.

Audio 

Více informací

Milan Uhde je autorem řady rozhlasových a divadelních her (zatím poslední hra Mariina volba měla premiéru v březnu v brněnskm divadle Husa na provázku), scénářů, povídek a básnických sbírek. Za svoji hru Pán plamínků získal Cenu Toma Stopparda a za hru Zázrak v černém domě Cenu Alfréda Radoka. Řeč bude překvapivě především o divadle, (nejen) o tom brněnském. – V šedesátých letech pracoval jako redaktor brněnského časopisu Host do domu. V době normalizace nesměl publikovat, divadlení hry vydával pod cizími jmény, podepsal Chartu 77, významně působil v disentu. Ještě před listopadovou revolucí založili brněnští disidenti nakladatelství Atlantis, Milan Uhde se stal jeho prvním šéfredaktorem. Po sametové revoluci působil jako ministr kultury a po vzniku samostatné České republiky jako první předseda Poslanecké sněmovny. Zastával také funkci místopředsedy Rady Českého rozhlasu a předsedy Rady České televize. Habilitoval se na Janáčkově akademii můzických umění.

Více informací

… nabízejí společnou chvilku legendární český herec Luděk Munzar a básník, textař a rozhlasový moderátor František Novotný. S úsměvem i poezií budou hovořit o svém vztahu k Sobotce, o vzájemné spolupráci a o zážitcích u mikrofonu, o působení na scéně Národního divadla i před kamerou, o setkáních se zajímavými osobnostmi, o hudbě života a tom, kde hledat radost.

Více informací

Poetické pásmo z textů básníka Jiřího Žáčka, který letos oslaví sedmdesátiny. Za autorovy účasti účinkují Jiří Hlobil a Studio Šrámkova domu pod vedením Lady Blažejové.

Více informací

Kniha Přemysla Ruta Menší poetický slovník v příkladech je souborem vtipně ironických poetických definic. Autor zde vytvořil vlastní básnické příklady k pojmům literární poetiky, které představí ve svém literárně-hudebním pásmu.

Více informací

Beseda k poslechové hře. Host: Antonín Přidal. Dramatizace románu Lea Rostena o jazykových a jiných potížích žáků Večerní přípravné školy pro dospělé v New Yorku vznikla v roce 1996 v překladu a režii Antonína Přídala. V titulní roli vystoupil Miroslav Donutil, v dalších rolích A. Goldflam, L. Lakomý, J. Tomek, Z. Junák a další. Seriál byl původně sedmidílný, jenže posluchači si ho velmi oblíbili, a tak se režisér rozhodl připsat a dotočit ještě tři díly. Poslech doprovodí beseda Jakuba Kamberského s Antonínem Přidalem.

Kontakt

Máte nějaké otázky?

+420 493 571 618